Günümüzde özellikle iş makinelerinde hidrolik sistemler daha yüksek basınç ve çevrim sayıları ile çalışırlar. Yüksek basınca dayanıklı hidrolik sistemlerin, sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmaları iyi filtreleme ile doğru orantılıdır. Beklide en ucuz bakım ve en sağlıklı çalışma iyi filtrelemelerden geçmektedir.
Hidrolik yağ içerisindeki parçacıkların süzülmesi ve bu işlem esnasında ihtiyaç duyulan basıncın oluşabilmesi için özel filtre kâğıtları kullanılan ve hassas süzme yapan Hidrolik filtreleri kullanılmalıdır.

   
Hidrolik sistemlerde meydana gelen arızaların %70-80 ‘i ve rulmanlarda meydana gelen arızaların %50’sinin sebebi hidrolik akışkan ve yağlama yağı içindeki kirletici partiküllerin yol açtığı aşınma ve hasarlardır. Hidrolik elemanların görevlerini tam olarak yerine getirmeleri için hareketli parçaların arasında toleranslar mevcuttur. Hidrolik yağ bu boşluklara girerek yağlama ve sızdırmazlık görevini yerine getirir. Bu boşluklara giren kirletici partiküller arızalanmalara ve komponentlerde aşınmalara sebep olur,dolayısıyla hidrolik sistem elemanları fonksiyonlarını yerine getiremez duruma gelir.
Hidrolik yağı katı partiküller ,sıvı partiküller ve gazlar kirletir.
Katı kirleticiler; Kum,kaynak cürufu,fiber,talaş,pas,conta atıkları,boya
Sıvı kirleticiler; Su,farklı yağ karışımından oluşan sıvılar
Gaz kirleticiler; Hava
 

Kirletici Unsurların Sisteme ve Komponentlere Etkileri:


Katı partiküller; -Kaçakların artması
-Valf,sürgü ve pistonların sıkışması
-Komponent arızaları
-Kontrol karakteristiklerinde değişiklikler

 

Sıvı partiküller; -Korozyon
-Dinamik vizkozitenin düşmesi,yağ filminde kopmalar,yüzeylerde
sürtünme,yağ ömründe azalma
-Yağ özelliğinin değişmesi,yağın yaşlanmasına yol açan madde üretimi,
çamur oluşumu

FİLTRE

Gaz partiküller; -Kavitasyon
-Yağda aşırı lokal ısınma
-Yağın yaşlanması
– Sistemde stabil olmayan hareketler,kontrol zorluğu

 

-Dinamik yağlama filminde azalma
Hidrolik filtreler olağanüstü şartlarda ve yüksek basınçta yağların dinamik olarak değişerek çalışması için tasarlanmışlardır.Çünkü çoğunlukla zor koşullarda çalışan mekanizmalarda ve cihazlarda kullanılırlar.Kullanım ömürleri boyunca kirli yağları ayırarak yüksek performansın devamını sağlarlar.Bir hidrolik sistemin güvenilirliği büyük ölçüde kullanılan yağların kalitesine ve her bir elementin güvenilirliğine (pompa, server motor, yağ dolum oranı, sübapların durumu) bağlıdır.

Filtre Elemanları


a)Yüzeysel Filtreler: Yüzeysel filtrelerde, partikül ayrıştırılması doğrudan filtre elemanının yüzeyinde olur. Küçük çaplı partiküller herhangi bir dirençle karşılaşmadan filtre elemanının içine girebilirler.Ancak yüzey tıkandıkça,filtrenin direnci de artar.Filtre yüzeyinde oluşan partikül tabakası, filtreleme derecesini artırır. Yüzeysel filtrasyonda ,membran filtreler veya telli, metal köşeli veya metal saranlı filtreler kullanılır.Yüzeysel filtreler tek katmandan oluşur,metal veya kağıttan imal edilirler.Hassas bir filtrasyon sağlanamadığından emiş filtrelerinde tercih edilirler.

 

b)Derin Filtreler: Temizlenecek akışkan filtre yapısından geçer.Toz partikülleri, filtrenin derin tabakalarında tutulur. Tutulan pislik seviyesi arttıkça ,akışa karşı olan direnç de artar ve filtre elemanının değiştirilmesi gerekir. Derin filtreler birçok katmandan oluşur.Cam elyafı,selülozik malzeme,sinterlenmiş metal elyaflarından imal edilirler.Yüksek kir tutma kapasiteleri ve hassas filtrasyon kabiliyetleri sayesinde basınç,dönüş ve sirkülasyon filtrelerinde kullanılırlar.


İyi kalitede bir filtre şu özelliklere sahip olmalıdır.

-Basınç farklarına karşı dayanıklılık
-Geniş bir basınç aralığı için ß kararlılığı
-Tüm temizleme dereceleri sınıfları için filtreleme gücü
-İyi kir tutma kapasitesi
-Büyük filtre alanları
-Uzun ömür

FİLTRE

Filtreler hidrolik sistemde başlıca 5 noktada kullanılırlar.
1)Emiş hattı

2)Basınç hattı

3)Dönüş hattı

4)Soğutma ve filtrasyon devresi

5)Havalandırma kapakları

FİLTRE
 

Hidrolik filtrasyon sistemleri aşağıdaki gruplara ayrılır:

Tam Akımlı Sistemler: Bu sistemde filtre cihazın (sistemin) içine monte edilir ve tüm yağın direkt filtreden geçmesi sağlanmış olur. Emniyet dolayısıyla bu sistemlerde emniyet sübabı konulması şartı vardır. Bu sübap filtrenin içinde veya dış kısmında olabilir.


Yarı (Kısmen) Akımlı Sistemler: Bu tip sistemlerde filtre direkt değil de sisteme paralel olarak monte edilmektedir. Bundan dolayı yağların sadece bir kısmı filtreden geçer. Bu tip sistemler yeterince randımanlı olmadıkları için pek tavsiye edilmezler.

Kombine Filtrasyon Sistemleri :İki sisteminde özelliklerini taşıyan bir sistemdir. Bu sistem yağların en iyi şekilde temizlenmesini garanti etmektedir.
 

Yapı özelliklerime göre hidrolik filtreler birkaç tipe ayrılır.
FİLTRE
 

Süzgeç Tipi Filtreler: Bu tip filtreler sıkı dokunmuş metal liflerden yapılmışlardır. Filtrasyon sürecinde sadece büyük parçacıkları durdurabilirler dolayısıyla düşük randımanlı filtrelerdir. Onların tek avantajları iyi temizlendikten sonra defalarca kullanılabilmeleridir.

 

Yarık Filtreler: Bunlar sıkı dokunmuş metal liflerden yapılan ve asfalt (zift) içine sokulmuş filtrelerdir. Süzgeç tipi filtrelere nazaran daha fazla filtrasyon yapabilme yeteneğine sahiptirler.

 

Hacimli Filtreler: Bu filtreler sahip oldukları yüksek mukavemet ve düşük randımandan dolayı hidrolik sistemlerde daha az kullanılırlar ve yarı ( kısmen) akımlı filtreler olarak kabul edilmektedirler. Örülmemiş kumaş tipi malzemelerden yapılan bu filtreler filtrasyon (temizleme) özelliğini kaybederek sadece nemi (rutubeti) alabilme amacıyla kullanılırlar.

 FİLTRE

Yüzeysel Filtreler : Kağıt veya örülmeyen kumaş (doku) tipi pliseli malzemelerden yapılmışlardır. Bu filtrelere sık sık çelik süzgeç de monte edilmektedir.Çok iyi filtrasyon özelliğine ve mekanik dayanıklılığa sahip oldukları için hidrolik sistemlerde en fazla bunlar tercih edilir.
 

 HİDROLİK FİLTRELER:
Günümüzde özellikle iş makinelerinde hidrolik sistemler daha yüksek basınç ve çevrim sayıları ile çalışırlar. Yüksek basınca dayanıklı hidrolik sistemlerin, sağlıklı ve uzun ömürlü çalışmaları iyi filtreleme ile doğru orantılıdır. Beklide en ucuz bakım ve en sağlıklı çalışma iyi filtrelemelerden geçmektedir. Hidrolik yağ içerisindeki parçacıkların süzülmesi ve bu işlem esnasında ihtiyaç duyulan basıncın oluşabilmesi için özel filtre kâğıtları kullanılan ve hassas süzme yapan Hidrolik filtreleri kullanılmalıdır.
FİLTRE

HİDROLİK FİLTRE ÇEŞİTLERİ:
1- Emiş Hattı Filtreleri: Pompa emiş hattına veya yağ tankı içerisine monte edilir. Depo içine

    yerleştirilerek pislikler kabaca burada süzülür.
2- Basınç Hattı Filtreleri: Pompadan sonra takılarak korunması gereken elemanlara temiz sıvı

    göndermek için kullanılan filtrelerdir. Hareketli elemanlarda oluşacak sorunları önlemek için

    pompadan sonra takılarak çalıştırılırlar.
3- Dönüş Hattı Filtreleri: Hidrolik sistemlerde dönüş hattına bağlanan düşük basınçlı filtrelere

    denir . Dönüş hattındaki sıvı, dönüşünde devredeki kir ve pislikleri depoya döndürmeye

    çalışır.