Rohhman Hidrolik & Pnömatik Sistemler

Ürünler

İade ve Değişim Şartları

İade ve Değişim Politikası

– Verilen her sipariş, eğer sipariş verilen üründe herhangi bir kusur, sorun veya eksiklik yok ise siparişin verildiği günü takip eden ilk iş gününde, mesai saatinden başlayarak 24 saat içerisinde kargoya verilmektedir.

– Zamanında gönderilemeyen siparişler ile ilgili müşterilerimize email, sms veya telefon açılarak bilgilendirme yapılmaktadır.

– Hergün saat 18:00’den itibaren sonra kargo bilgileri, üyelik hesaplarında güncellenmektedir.

– Teslim adresi, mobil bölge olan lokasyonlara siparişler kargo firmasının teslim gününde teslim edilir.

– Siparişleriniz bulunduğunuz şehre göre ortalama 1 ile 5 iş günü içerisinde kargo şirketi tarafından teslim edilir.

– İade gönderilen ürünler anlaşmalı kargomuz YURTİÇİ KARGO ile gönderilmelidir. Diğer kargo firmaları ile alıcı ödemeli gönderiler kabul edilmemektedir.

 

Kampanyalı Ürünlerin İadesi

Kampanyadan faydalanılarak yapılan siparişlerde, iade etmek istediğiniz ürünlerin geri ödemeleri, aldığınız indirim oranı üzerinden para iadesi ya da hediye çeki olarak yapılacaktır.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Rohhman.com’da oluşturmuş olduğunuz siparişin iptali için, info@rohhman.com adresine aşağıda yer alan adımları izleyebilirsiniz.

1- Mesaj konusuna “iptal talebi” yazın.

2- Mesaj alanına sipariş numaranızı, iptal etmek istediğiniz ürün veya ürünlerin kodunu(Fatura üzerinde bulabilirsiniz) ve iptal edeceğiniz ürünün adedini içeren bir metin yazarak gönder linkine tıklayınız.

Mesajınız bize ulaştığında, o gün içerisinde siparişinizin iptali gerçekleştirilecek ve konuyla ilgili size hemen geri dönüş yapılacaktır. Eğer siparişinizin durumu kargo aşamasındaysa, siparişiniz iptal edilememektedir. Siparişinizin size ulaşmasını takiben, yukarıda belirtilen yazılı bildirimi gerçekleştirip onay cevabını aldıktan sonra ürünü ve paketini, eksiksiz ve kullanılmamış olarak “Peşin Ödemeli” teslim aldığınız kargo firması üzerinden iade edebilirsiniz. İptal edilen siparişlerinizde, ürüne ilişkin alınan tüm ücretler ve kullanmış olduğunuz hediye çekleriniz, sipariş iptalinin onaylanmasının ardından hesabınıza tekrar yüklenecektir.

Not: İadeler kabul edildikten sonra iade faturası kesilerek gönderilmelidir.

ROHHMAN.com kusurlu ürün iadelerinde nasıl bir politika izliyor?

Kusurlu ürün iadelerinizi, aldığınız ürünün teslim tarihinden itibaren onbeş (15) gün içerisinde yapabilirsiniz. Şikayetiniz tedarikçi firmalara turksanayimarket.com tarafından iletilecektir. Üründe, kullanımdan doğan bir kusur yoksa, ürün bedeli tarafınıza iade edilecektir.

İade gönderilen ürünler anlaşmalı kargomuz YURTİÇİ KARGO ile gönderilmelidir. Diğer kargolar ile gelenler kabul edilmemektedir.

Hangi ürünler iade kapsamı dışında kalıyor?

Sitemizde sunulan ürün markaları zaman zaman stok bulunmaması ve geciken termin süreleri oluşması durumunda muadil markalar gönderilebilmektedir. Marka konusunda özellikle belli bir tercih var ise belirtilmesi gerekmektedir.

Tek kullanımlık ürünler, kesilmiş, değiştirilmiş, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilememektedir. Siparişinize özel üretilmiş ürünler iade alınamamaktadır. Diğer ürünler ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları şartıyla iade edilebilir. Elektrik aksamı olan ürünler iade kapsamı dışında bulunmaktadır. Ayrıca ithal olan ürünler, distrübitör firmaya sorularak onların kabulu olur ise iade alınabilmektedir.

Satın aldığım ürünü ne kadar süre içerisinde iade edebilirim?

Siparişinizde “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı”, ürünü teslim aldığınız günü takip eden ilk üç (3) iş gününü içermektedir. Üründeki herhangi bir kusurdan kaynaklanan iadelerde ise, bu süre otuz (30) gündür. Sebep göstermeden cayma hakkınızda İade edeceğiniz ürünü eksiksiz, orijinal faturasıyla, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle iade etmeniz gerekmektedir. Ürünün faturası kurumsal ise, ürünü, “Ürün Birim Fiyatı + KDV” şeklinde kesilmiş bir iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekiyor. Faturası kurumlar adına düzenlenen siparişlere ait iadeler “iade faturası” kesilmediği taktirde tamamlanamamaktadır. Neden sadece ilk yedi gün içinde iade kabul ediliyor? Tüketici Kanunu’nda yer alan “Sebep Göstermeden Cayma Hakkı”, ürünü teslim aldığınız günü takip eden ilk üç (3) iş gününü kapsamaktadır. Üründeki herhangi bir kusurdan kaynaklanan iadelerde ise bu süre otuz (30) gündür. İade işleminden ne kadar zaman sonra geri ödeme hesabıma yansıyor? Tüm iade taleplerinizle ilgili süreç, ürün / ürünler depoya ulaştığı andan itibaren başlamaktadır. İade edilen tutarı bir sonraki ekstre döneminde görebilirsiniz. Ancak 3 iş günü sonrası iade edilen ürünlerin ödemesi iyzico tarafından kesinti yapılarak 20 gün içerisinde hesabımıza yansımaktadır. Bu yüzden iade ödemelerinde kesintiler olabilmektedir.

Döviz Türü Seçiniz
Sohbet Başlat
Yardım ister misiniz?
Merhaba, İade ve Değişim Şartları hakkında yardım ister misiniz?