Basınç şalteri, montelenmiş oldukları prosesin basınç değerlerini belirleyerek, basınç değerlerinin istenilen set değerinin üzerine çıkması veya altına inmesi durumunda çıkış üreten ürünlerdir. Basınç şalteri, genellikle tüm firmalarda ve her mecrada tercih edilmektedir. Sistemlerin baskı seviyelerini ölçüp, ölçtüğü basıncı elektriksel sinyale çeviren cihazlardır. Basınç şalteri, arıtma sistemlerinde, gıda sektörlerinde, ilaç endüstrisinde, kimya sektörlerinde, tekstil firmaları gibi pek çok makine mühendisliği alanında yaygın olarak kullanılan cihazlardır. Basınç şalteri Basınç şalteri ekipmanları, arıtma sistemlerinde kullanılmakta olup, kazanlarda ve su tanklarında da kullanılmaktadır.

BASINÇ ŞALTERİ

Bu ekipmanların dışında, gıda sektörlerinde, ısıtma ya da soğutma sistemlerinde, petrokimya ve kimya sektörlerinde, gemilerde ya da yatlarda, fabrikaların basınç ölçüm birimlerinde olmak üzere, çokça fazla alanda kullanılmaktadır ve de kullanım alanları yaygın olan ürünlerdir.

BASINÇ ŞALTERİ

Bu tarz alanlarda, ortaya dökülen işlerin verimli sonuçlar doğurması, kaliteli ve nitelikli işlerin ortaya çıkması, verimliğin yüksek, performansın iyi olması nedeni ile ölçüm kontrol donanımları oldukça yüksek önem taşımaktadır. Aynı zamanda basınç şalteri veya diğer ölçü kontrol bölümlerinde ortaya çıkacak olan yanlış hesapların maddi kayıplara yol açacağı da unutulmaması gereken bir konudur. Bu nedenle yapılan işlerin kaliteli ve nitelikli işler olması, yapılan hata paylarının ise sıfıra düşürülmesi için kullanılan donanım ve enstrümanların, dikkatle seçilmesi, uygulanan yöntemlerin de kaliteli ürün ve ekipmanlar kullanılarak oluşturulması oldukça önemlidir. Kullanılacak olan yöntemi doğru bir şekilde belirlemiş ve böylelikle ortaya konulmuş olan plânlar, şirketlerin kar marjlarını artıracağı gibi, doğru seçilmemiş ekipmanlar da firmaların iş verimliliğinde gerileme oluşmasına neden olacak, giderlerde yükselişe yol açacaktır. Tesislerdeki yöntem teknikleri oldukça önemlidir ve belirlenecek olan bu yöntemler sırasında kullanılan ürünlerin önemi de aynı doğrultuda önemlidir. Tüm firmaların ortaya koydukları işler, yöntemlere yönelik planlara dayanarak, makine ve elektronik teknolojileri sayesinde sonuca ulaşır. Bu nedenle de bir firmada ya da tesiste makine tekniğine dair planlamaya öncelik vermek çok önemlidir.

BASINÇ ŞALTERİ

Oluşturulan planlamanın başında da bilinçli personel ve ona yardımcı olacak nitelikli ölçüm ve kontrol ekipmanlarının yer alması çok önemlidir. Ölçüm kontrolü ürünleri ve enstrümanları alanında hizmetler sunan firmamız, kurulduğu andan itibaren kendi alanındaki teknolojik çalışma ve gelişmeleri takip ederek, gerekli ürünü uygun fiyat ile birleştirme ve doğru noktada kullanma anlayışını sunmak adına hizmet verme olgularını, kendisine görev edinmiştir. Firmamız bünyesinde bulunan personelimiz, deneyim ve bilgilerini, sunduğu hizmete entegre edebilmektedir. Firmamız, hizmet olanaklarını üst seviyede tutma bilincini kendine görev edinmiştir. Bu nedenle de en kaliteli ürünü, en uygun fiyat aralığı ile sunmayı amaçlayarak çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmektedir.

BASINÇ ŞALTERİ gibi ürünlerin, ölçü kontrol sistemleri üzerindeki önemini göz önünde bulundurarak, iyi bir hizmetin, iyi donanım sayesinde ortaya çıkarıldığına da vurgu yapmakta ve sunduğu ürünleri de bu doğrultuda seçmektedir. Ölçü Kontrol ve otomasyon alanında hizmet veren bir sektör olarak firmamız, müşterilerimizin ihtiyaç ve isteklerini nitelikli bir şekilde anlamak ve bu anlayışı hizmet misyonumuz olarak belirlemek, politikamızın öncelikli hedeflerinden biridir. Ölçüm kontrol cihazları hizmetlerinin bir gerekliliği ve inceliğinin de bilincinde olarak, basınç şalteri, debi ölçüm ürünleri, basınç transmitterleri, dönüştürücüler gibi pek çok alanda hatasız bir hizmet anlayışını hedef olarak benimseyen firmamız, sektörde tam on beş yıldır, kaliteli firmaların referanslarını almakta ve hedeflediği hizmetleri yerine getirmektedir. Amacımız; kaliteli bir hizmet sunma anlayışına sahip olan firmalar ile bütünleşen misyonumuz sayesinde, bizlerle çalışan firmalara nitelikli bir hizmet verebilmektir.

Kompresör basınç ayarını yapmak için en basit ve güvenilir yol mekanik basınç şalteri (pressure/basınç switch) ya da piyasada bilinen adıyla druk şalter (“druck” Almanca’da basınç anlamına gelir) kullanmaktır. Druk şalterin temel amacı tank basıncı istenilen seviyeye gelince kompresörü durdurmak ve basınç belirlenen değerin altına düşünce tekrar çalıştırmaktır.

Basınç şalteri çalışma prensibi son derece basittir. Hava basıncı diyafram yardımıyla gerginliği ayarlanmış bir yay kuvvetine karşı koyar. Basınç, yay kuvvetini yenince devre açılır ve kompresör durur. Basınç düştükçe diyaframın uyguladığı kuvvet zayıflar belirli bir değerin altına düşünce yay kuvveti baskın gelerek devreyi kapatır ve kompresör tekrar çalışmaya başlar.
                                        Danfoss Basınç Şalteri

Duruk şalter ayarı son derece basittir. Elde edilmek istenilen basınç yukarıda anlatılan yayın gerginliği (tansiyonu) ile ayarlanır. Bunun için basınç şalterini üzerinde işaretlenmiş basınca kadar yayı sıkıştırmanız gerekir.

BASINÇ ŞALTERİ


Resimdeki Danfoss basınç şalteri 42 bar üst basınca (cut-off) kadar ayarlanabilir. Bunun için şalterin üstendeki vida istenilen basınca kadar sıkılır. Üst basıncı ayarladıktan sonra kompresörün devreye gireceği basıncı ayarlamak için ise sağdaki fark basınç (diferansiyel basınç) ayar vidası kullanılır. Örneğin kompresörün 42 bar’da devreden çıkasını ve 38 bar’da devreye girmesini istiyorsanız fark basıncı göstergesini 4 bar olarak ayarlamalısınız. Kaliteli basınç sensörlerinde ayarın titreşimden dolayı bozulmaması için emniyet somunu bulunur.
                           Duruk Şalter Elektrik Bağlantısı

Basınç şalterinin montajı uygun yapılmalı ve elektrik bağlantısı da uzman bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır. Uzun zamandır kullanılan ve yıpranmış duruk şalter belirli aralıklarla manometreler yardımıyla kontrol edilmeli ve basınç ayarlarında tutarsızlık var ise değiştirilmelidir.