Pozitif deplasmanlı pompalar grubuna giren Dişli Pompalar akışkan pompalamak için dişliler arasındaki boşlukları kullanır.  En çok kullanılan pompa türlerinden biridir.
Yüksek viskoziteli akışkanları pompalamak için kullanılan dişli pompaların iki çeşidi vardır. Dıştan dişli Pompalar, İçten Dişli Pompalar. Dişli pompalar herbir turda sabit miktarda akışkan pompalarlar.
Kendi cazibesiyle pompa dişlileri arasındaki boşluklara dolan akışkan pompanın çalışmaya başlamasıyla emiş ağzında bir vakum oluşturur, dişlilerin dönmeye devam etmesiyle basma ağzına sürüklenen akışkan buradan mekanik tesisat içerisinde transfer edilir.Dişliler arasındaki mekanik mesafeler 10 mikron gibi çok küçük toleranslardır. Dişliler arasındaki bu çok küçük toleranslar sıvının geri sızmasını engelleyerek, pompa verimini arttırır.

Dişlilerin ve pompa gövdesinin güçlü katı tasarımı çok yüksek basınçlarda ve yüksek viskoziteli sıvı pompalama yeteneği sağlar.

DİŞLİ POMPALAR


Helis ve çavuş dişli, düz dişli gibi çeşitleri vardır.
Dış dişli pompalar genellikle 210 bar maksimum çalışma basıncı ve 3,000 dev / dak maksimum hız sınırlıdır . Bazı üreticiler daha yüksek çalışma basınçları ve hızları ile dişli pompalar üretiyor ancak yüksek devir ve basınçta çalışan bu pompalar çok gürültülü olması nedeniyle çok özel önlemler alınarak yapılabilir.

Dış dişli pompalarda iki adet dış dışa değen dişli yan yana çalışırken, İçten dişli pompalarda dış dişli ile içiçe geçecek şekilde konumlandırılan avare iç dişli birlikte çalışır, verimi arttırmak için dişli boşlukları arasına birde yarım ay şeklinde parça konumlandırılır.

DİŞLİ POMPA


Pompa formüller :
Akış Hızı Lt/ dk = Akışkan Yoğunluğu X Pompa Kapasitesi X devir


DİŞLİ POMPALAR Kullanım Alanları :
 
Petrokimya : Saf veya doldurulmuş bitüm , zift , mazot, ham petrol , madeni yağ vb

DİŞLİ POMPA
Kimya: sodyum silikat vb , asitler, plastik, karışık kimyasallar, izosiyanatlar

Boya ve mürekkep .

DİŞLİ POMPA

Reçineler ve yapıştırıcılar.

Selüloz ve Kağıt vb: asit , sabun, sodalı su, siyah likör , kaolin , kireç , lateks , çamur
Gıda: Çikolata , kakao yağı , dolgu maddeleri , şeker , bitkisel katı ve sıvı yağlar , pekmez , hayvansal gıda vb